- Pieza única
- Envío Nacional Gratuito
- Entrega en 24/48 horas
- Aceptamos Bizum, Transferencia y Paypal
CRISTAL WATCH COMPRESSOR, AUTOMATIC, VINTAGE 60s
| Marca | Cristal Watch |
|---|---|
| Modelo | Compressor |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1968 |
| Código de caja | 39075 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | 2783 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Blue |
| Bisel | Rotating inner world |
| Corona | Double signed, Crystal Watch |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 37 mm |
| Diámetro con corona | 39 mm |
| Longitud entre asas | 41.8 mm |
| Grosor | 11,5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine lizard skin |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Cristal Watch watches are a representative example of the brands that flourished during the golden age of Swiss watchmaking in the 20th century, offering quality watches accessible to a wide audience. This brand, which had a significant connection with Spain, stands out for having been distributed by D. Joaquín Casadevall, an important retailer in Barcelona during the 1950s and beyond. Although the brand had a discreet presence in the international market, its technical quality and design allowed it to carve out a space among vintage watch collectors.
Origins and Main Features
Cristal Watch probably had its beginnings in the 1930s, although its peak came in the mid-20th century. The brand assembled Swiss movements from renowned manufacturers, ensuring the precision and reliability of its watches. Among the calibers used in their chronographs are the famous Landeron 248, Felsa, Peseux, and some Valjoux movements, which were common in watches of the time and used by various prestigious brands. These watches stand out for their classic and timeless style, with clean and highly legible dials.
Connection with the Spanish Market
The brand had a significant relationship with the Spanish market, where it was widely distributed. It is speculated that Cristal Watch watches were manufactured in Switzerland and partly assembled in Spain, which explains their affordability compared to other more renowned Swiss brands. Their focus was on creating affordable yet durable watches suitable for both daily wear and more formal occasions.
Legacy in Vintage Watchmaking
Today, Cristal Watch watches are sought after by vintage watch collectors, particularly those interested in classic chronographs. Their build quality and the nobility of their movements make them interesting pieces within the historical watch market.
TEMPPUS. All rights reserved.
Información adicional
Reloj completamente revisado. Garantizado para su uso diario.
- Pieza única
- Envío Nacional Gratuito
- Entrega en 24/48 horas
- Aceptamos Bizum, Transferencia y Paypal
Relojes relacionados
CRISTAL WATCH AUTOMATIC PERPETUA, YEAR 1961
INFORMACIÓN
| Marca | Cristal Watch |
|---|---|
| Modelo | Automatic Perpetua |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1961 |
| Código de caja | 16981 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Grey with date display at 3 |
| Corona | Steel, original signed CRYSTAL WATCH. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36.2 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 11 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather vaccine |
| Color de la correa | Beige |
| Cierre/hebilla | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
GIRARD PERREGAUX “ART DECO” MANUAL
INFORMACIÓN
| Marca | Girard Perregaux |
|---|---|
| Modelo | Super Precision |
| Género | Man |
| Década | 1950s |
| Nº de serie | 3309442 |
| Código de caja | 8631 A |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | White with date stamp at 3 |
| Diámetro sin corona | 28 mm |
| Diámetro con corona | 29 mm |
| Longitud entre asas | 36 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 20 mm |
| Material de la correa | Top quality genuine leather |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
OMEGA GENEVE AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1973
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Geneva |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1973 |
| Nº de serie | 37353671 |
| Código de caja | 166 0170 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Omega 1022 |
| Cristal | Original Omega signed plexiglass |
| Esfera | Dark mauve with double date stamp, flawless |
| Corona | Original, signed Omega |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 36.4 mm |
| Diámetro con corona | 38 mm |
| Longitud entre asas | 43 mm |
| Grosor | 10 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel, original Omega |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
OMEGA CALIBER 30T2, VINTAGE YEAR 1939
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Classic 30T2 |
| Género | Man |
| Década | 1930s |
| Año de fabricación | 1939 |
| Nº de serie | 9454590 |
| Código de caja | 1037B756 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Omega 30T2 |
| Cristal | Plexiglass |
| Esfera | Beige with Arabic numerals, patinated |
| Corona | Original, signed Omega |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 36 mm |
| Diámetro con corona | 37.5 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Cowhide |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
RADIANT CHRONOGRAPH, CALIBRE LANDERON 149
INFORMACIÓN
| Modelo | Chronograph |
|---|---|
| Género | Man |
| Década | 1960s |
| Código de caja | 6241 to the power of 10. |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Landeron 149 |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Navy blue, with two subdials and tachymeter |
| Bisel | Bi-directional swivel. |
| Corona | Yours original |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 39.4 mm |
| Diámetro con corona | 42.5 mm |
| Longitud entre asas | 42.6 mm |
| Grosor | 12 mm |
| Anchura de la correa | 19 mm |
| Material de la correa | Genuine leather, handmade Racing model (new) |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
UNIVERSAL GENEVE, ALTESSE ULTRAPLANO 5 mm
INFORMACIÓN
| Marca | Universal Genève |
|---|---|
| Modelo | Highness |
| Género | Man |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1967 |
| Nº de serie | 542 101 |
| Código de caja | 3005 788 |
| Movimiento | Manual winding |
| Cristal | Original PLexiglás |
| Esfera | Brown and green tones, blurred |
| Corona | Yours truly |
| Material de la caja | Gold-plated steel |
| Diámetro sin corona | 30.5 mm |
| Diámetro con corona | 31.5 mm |
| Longitud entre asas | 36 mm |
| Grosor | 5 mm |
| Anchura de la correa | 16 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
BULOVA ART DECO, VINTAGE QUARTZ
INFORMACIÓN
| Marca | Bulova |
|---|---|
| Modelo | Art Deco Quartz |
| Género | Man |
| Año de fabricación | 1979 |
| Movimiento | Quartz |
| Cristal | Mineral |
| Esfera | Bitono, Roman numbers |
| Diámetro sin corona | 27 mm |
| Diámetro con corona | 28 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Cowhide |
| Color de la correa | Black |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
LONGINES 1954, MANUAL WINDING
INFORMACIÓN
| Marca | Longines |
|---|---|
| Modelo | Classic |
| Género | Man |
| Década | 1950s |
| Año de fabricación | 1954 |
| Código de caja | 8307-5 |
| Calibre | Longines 285 |
| Cristal | Plexiglass |
| Esfera | Mother-of-pearl |
| Material de la caja | Gold-plated with 20 microns |
| Diámetro sin corona | 35.1 mm |
| Diámetro con corona | 36.2 mm |
| Longitud entre asas | 46 mm |
| Grosor | 9 mm |
| Material de la correa | Cowhide |
| Anchura de la correa | 17 mm |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.



