- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
ROLEX OYSTERDATE PRECISION 6694, VINTAGE
2675,00 €
| Marca | Rolex |
|---|---|
| Modelo | OysterDate Precision 6694 |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Código de caja | 6694: 6694 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | Rolex |
| Cristal | Plexiglass with Cyclops, impeccable |
| Esfera | Dark gray, with date window at 3 o'clock. |
| Corona | Original roscada, firmada ROLEX |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 11 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Rolex’s history is one of the most extraordinary tales in the global watch industry, a journey that began at the dawn of the 20th century with one man’s vision and evolved into an unparalleled symbol of precision, prestige, and technical excellence. From its humble origins in London to becoming Switzerland’s most iconic manufacture, Rolex has set the pace of history, accompanying explorers to the depths of the ocean, conquerors of the highest mountains, and pioneers of speed.
… (remaining text omitted for brevity) …
TEMPPUS. All rights reserved.
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
2675,00 €
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
OMEGA CONSTELLATION “PIE PAN” STAINLESS STEEL AND GOLD, 1962
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Modelo | Constellation |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1962 |
| Nº de serie | 19850200 |
| Código de caja | 168.005 SP |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Omega 561 |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Champagne color, Pie Pan type. |
| Corona | Original Omega sign |
| Material de la caja | 18 karat Steel and Gold |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36 mm |
| Longitud entre asas | 41 mm |
| Grosor | 11 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Type squirrel |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, original OMEGA. |
| Documentación | certificate of authenticity |
JAEGER LECOULTRÈ MEMOVOX WITH ALARM, VINTAGE 60s
2690,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Jaeger-LeCoultre |
|---|---|
| Modelo | MEMOVOX (con alarma) |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1960s |
| Nº de serie | 2132XXX |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | A 871 |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Two-tone with horizontal indexes. |
| Corona | Double crown (time and alarm) |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 38 mm |
| Longitud entre asas | 45 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather, Racing type brand new |
| Color de la correa | Brownish Orange |
| Cierre/hebilla | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA SEAMASTER “JEDI” 176.001 CHRONOGRAPH, 1970s
INFORMACIÓN
| Marca | Omega |
|---|---|
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 1970s |
| Código de caja | 176.001 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | OMEGA 1040 |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Blue with two sub-dials, calendar at 3 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 38 mm |
| Diámetro con corona | 41 mm |
| Longitud entre asas | 43 mm |
| Grosor | 15 mm |
| Anchura de la correa | 21 mm |
| Material de la correa | Stainless steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Signed OMEGA deployant clasp |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ORIS CARLOS COSTE LIMITED EDITION 0490/2000 AUT.
INFORMACIÓN
| Marca | Oris |
|---|---|
| Modelo | Carlos Coste Limited Edition (2ª serie) |
| Género | Man |
| País de origen | Switzerland |
| Década | 2000s Years |
| Año de fabricación | – Waterman Diver 2007: Water resistant up to 200 meters. |
| Nº de serie | 0490/2000 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | ORIS 678 |
| Cristal | Sapphire |
| Esfera | Black |
| Bisel | Unidirectional swivel. |
| Corona | Triple Crown |
| Material de la caja | Titanium |
| Diámetro sin corona | 47: Diameter. |
| Diámetro con corona | 49 mm |
| Longitud entre asas | 54 mm |
| Grosor | 18.5 mm |
| Anchura de la correa | 23 mm |
| Material de la correa | Titanium |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Dropdown closure |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, your original. |
| Documentación | Yes |
SOLD
ZENITH TRICOMPAX CHRONOGRAPH, YEAR 1960
INFORMACIÓN
| Marca | Zenith |
|---|---|
| Modelo | Tricompax Chronograph |
| Género | Man |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1960 |
| Movimiento | Manual winding |
| Calibre | ZENITH 146 HP |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Golden with dark panda subdials |
| Bisel | Gold plated with 20 microns |
| Corona | Original, signed Zenith. |
| Material de la caja | Gold-plated with 20 microns |
| Diámetro sin corona | 36,2 mm |
| Diámetro con corona | 39 mm |
| Longitud entre asas | 43 mm |
| Grosor | 11 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Genuine leather |
| Color de la correa | Black |
| Cierre/hebilla | Steel, original signed Zenith |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
ROLEX ZEPHIR 1008 OYSTER PERPETUAL, AUTOMATIC
5150,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Rolex |
|---|---|
| Modelo | Zephir 1008 |
| Género | Man |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1966 |
| Código de caja | 1008: Stainless steel strap. |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Rolex 1570 |
| Cristal | Plexiglass, impeccable |
| Esfera | Gold |
| Bisel | 18k solid gold. |
| Corona | Original, signed by Rolex. |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36 mm |
| Longitud entre asas | 40 mm |
| Grosor | 11 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Steel, signed Rolex |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Stainless steel, signed Rolex |
| Estado del reloj | Excellent, like new! |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
FESTINA CHRONOGRAPF, BUREN 15, VINTAGE 1970
3890,00 €
INFORMACIÓN
| Marca | Festina |
|---|---|
| Modelo | Chronograph |
| Género | Man |
| Década | 1970s |
| Año de fabricación | 1970 |
| Movimiento | Automatic |
| Calibre | Buren 15 |
| Cristal | Original Plexiglass, flawless |
| Esfera | Blue with asymmetrical subdials, date display at 6 o'clock. |
| Bisel | Interior con taquímetro |
| Corona | Original, al lado izquierdo |
| Material de la caja | Steel |
| Diámetro sin corona | 39 mm |
| Diámetro con corona | 40 mm |
| Longitud entre asas | 43 mm |
| Grosor | 13 mm |
| Anchura de la correa | 24 mm |
| Material de la correa | Steel |
| Color de la correa | Steel |
| Cierre/hebilla | Steel |
| Estado del reloj | Very good, with slight signs of aging. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ROLEX OYSTER PERPETUAL DATE, VINTAGE
INFORMACIÓN
| Marca | Rolex |
|---|---|
| Modelo | Oyster Perpetual (Date) |
| Género | Man |
| Década | 1960s |
| Año de fabricación | 1969 |
| Movimiento | Automatic |
| Cristal | With magnifying glass in the date stamper at 3. |
| Esfera | Gray and shades of green, with a patina. |
| Bisel | Stainless steel |
| Corona | Original, signed by Rolex. |
| Material de la caja | Stainless steel |
| Diámetro sin corona | 34 mm |
| Diámetro con corona | 36.7 mm |
| Longitud entre asas | 41.5 mm |
| Grosor | 10.5 mm |
| Anchura de la correa | 18 mm |
| Material de la correa | Ostrich leg skin |
| Color de la correa | Brown |
| Cierre/hebilla | Stainless steel |
| Estado del reloj | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Caja/Estuche | Yes, generic. |
| Documentación | Free Certificate of Authenticity available on request |
Garantía tEMPPUS
Para su total tranquilidad, protegemos todos nuestros RELOJES CON 1 AÑO DE GARANTÍA.







