- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
OMEGA MILITARY WATCH 1940s, MANUAL WIND
850,00 €
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Militar |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1940s |
| Movement | Manual winding |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Beige with Arabic numerals, patinated |
| Bezel | Steel |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 36 mm |
| Diameter with crown | 37 mm |
| Lug-to-lug length | 44 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Genuine leather |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Stainless Steel, Clasp Type. |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
OMEGA MILITARY WATCH 1940s, MANUAL WIND. Excellent conservation state, fully serviced and guaranteed for daily use. TEMPPUS.COM
Additional information
Fully serviced watch. Guaranteed for daily use.
850,00 €
- Unique piece
- Free National Shipping
- Delivery in 24/48 hours
- We accept Bizum, Bank Transfer and PayPal
Related Watches
SOLD
OMEGA GENEVE AUTOMATIC, YEAR 1969, CALIBER 565
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Geneva |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1960s |
| Year of manufacture | 1969 |
| Serial number | 31430427 |
| Case code | 166.041 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Omega 565 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Silver with date indicator at 3 o'clock. |
| Corona | Steel, original signed OMEGA. |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 36 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Pin-type, with Omega symbol. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA GENEVE AUTOMATIC, YEAR 1973
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Geneva |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1973 |
| Serial number | 37784495 |
| Case code | 166.0209 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | OMEGA 1012 |
| Crystal | Original Omega signed plexiglass |
| Dial | Gold Linen Fabric, Date at 3 |
| Corona | Original Omega sign |
| Case material | Gold-plated steel, 20 microns. |
| Diameter without crown | 34.2 mm |
| Diameter with crown | 36.2 mm |
| Lug-to-lug length | 40.2 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Handmade python snake skin. |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
CHRONOGRAPHE SUISSE 50s, CALIBER LANDERON 51
INFORMACIÓN
| Brand | Chronographe Suisse |
|---|---|
| Model | Chronograph |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1950s |
| Serial number | 45525: Blue dial |
| Movement | Manual winding |
| Caliber | Landeron 51 |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Cream color with two subdials and tachymeter |
| Case material | Gold-plated with 10 microns |
| Diameter without crown | 36,2 mm |
| Diameter with crown | 38 mm |
| Lug-to-lug length | 45 mm |
| Thickness | 11,5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Top quality calfskin leather. |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Squirrel-type, gold-plated steel. |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA AUTOMATIC, YEAR 1978, CALIBER 1022
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Automatic Day/Date |
| Gender | Man |
| Country of origin | Switzerland |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1978 |
| Serial number | 41218929 |
| Case code | 166.0209 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Omega 1022 |
| Crystal | Plexiglass, impeccable |
| Dial | Gold, with calendar at 3 o'clock. |
| Corona | Original Omega sign |
| Case material | Gold-plated with 20 microns |
| Diameter without crown | 34 mm |
| Diameter with crown | 35.2 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Lizard skin, brand new |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Type squirrel |
| Condition of the watch | Excellent, like new! |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
AUTOMATIC FESTINA, VINTAGE FELSA 4007N
INFORMACIÓN
| Brand | Festina |
|---|---|
| Model | Vintage Felsa |
| Gender | Man |
| Decade | 1960s |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Felsa 4007N |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Black, with a date stamp at 3. |
| Bezel | Steel, bidirectional rotating |
| Corona | Original, signed Festina |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 35.5 mm |
| Diameter with crown | 39 mm |
| Lug-to-lug length | 45 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Top quality cowhide leather, handmade Racing type. |
| Strap color | Brown |
| Closure/buckle | Stainless steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
ZENITH TV PILOT AUTOMATIC, 70s
INFORMACIÓN
| Brand | Zenith |
|---|---|
| Model | TV Pilot |
| Gender | Man |
| Decade | 1970s |
| Movement | Automatic |
| Caliber | ZENITH 2572 PC-E |
| Crystal | Original PLexiglás |
| Dial | Silver gray with date window at 5 o'clock |
| Corona | Original, signed Zenith. |
| Case material | Steel |
| Diameter without crown | 35 mm |
| Diameter with crown | 37 mm |
| Lug-to-lug length | 40 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Strap width | 22 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel, original signed Zenith |
| Condition of the watch | Well, with logical signs of the passage of time. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
FESTINA SUPER COMPRESSOR, VINTAGE AUTOMATIC
INFORMACIÓN
| Gender | Man |
|---|---|
| Decade | 1960s |
| Case code | 3230-88 |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Original Plexiglass, flawless |
| Dial | Black with date display at 6 o'clock. |
| Bezel | Interior, bidirectional rotating |
| Corona | Two crowns, one for the time and the other for the bezel, original |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 36.5 mm |
| Diameter with crown | 39.5 mm |
| Lug-to-lug length | Strap Length: 40.5 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Strap width | 18 mm |
| Strap material | Plastic, vintage. Impeccable |
| Strap color | Black |
| Closure/buckle | Ardillon buckle, stainless steel |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |
SOLD
OMEGA GENEVE AUTOMATIC, VINTAGE YEAR 1973
INFORMACIÓN
| Brand | Omega |
|---|---|
| Model | Geneva |
| Gender | Man |
| Decade | 1970s |
| Year of manufacture | 1973 |
| Serial number | 37353671 |
| Case code | 166 0170 |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Omega 1022 |
| Crystal | Original Omega signed plexiglass |
| Dial | Dark mauve with double date stamp, flawless |
| Corona | Original, signed Omega |
| Case material | Stainless steel |
| Diameter without crown | 36.4 mm |
| Diameter with crown | 38 mm |
| Lug-to-lug length | 43 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Strap width | 19 mm |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Steel |
| Closure/buckle | Steel, original Omega |
| Condition of the watch | Very good, with slight signs of aging. |
| Case/Box | Yes, generic. |
| Documentation | Free Certificate of Authenticity available on request |








